شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 مطالعه آثار تجارت با چین بر اشتغال بخش صنعت ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

صنعت و تأثیر آن در اقتصاد

صنعت معمولاً شامل تولید مواد، تغییر شکل و اتصال قطعات تغییر شکل یافته به یکدیگر به مقصود تولید یک قطعه مشخص و در نهایت سوار کردن (مونتاژ) این قطعات در جهت آماده کردن محصول پایانی یا تولید نهائی می باشد.

بخش صنعت به دلیل ارتباطات گسترده آن با سایر زیر بخش­های اقتصادی از اهمیت ویژه­ای در اقتصاد برخوردار می باشد. شاید بتوان گفت استقلال سیاسی و اقتصادی هر کشوری تا حد زیادی در ارتباط مستقیم با استقلال صنعتی آن کشور می باشد. کشورهای پیشرفته با تکیه بر صنعت پیشرفته خود توانسته­اند به استقلال اقتصادی و صنعتی نزدیک شوند (ابوالمعالی، 1389).

2-6) مطالعات تجربی

کریستف ارنست[1] و رالف پیترز[2] (2012) در مطالعه­ای با عنوان «اهمیت اشتغال آزادسازی تجاری با چین: تحلیلی از مورد اندونزی با ماتریس حسابداری اجتماعی پویا» به نگرانی­های فزاینده پیرامون توافق تجارت آزاد آسیا – چین[3] و آثار اشتغال آن در اندونزی می­پردازند. در این مقاله یک روش برای ارزیابی اثر تجارت بر اشتغال به وسیله ترکیب دو روش شناخته شده توسعه می­یابد: مدل SMART که در یک سطح بسیار جزئی مانند سطح 6 رقمی HS، اثر بالقوه تغییرات سیاست تجاری بر واردات را کمی­سازی می­کند با یک روش مبنی بر SAM که امکان ارزیابی تفکیکی اثر بر گروه­های مختلف اشتغال را فراهم می­کند، ترکیب شده می باشد. در این پژوهش تنها آخرین مرحله آزادسازی تجاری مانند کاهش نهایی تعرفه­ها در سال 2010 تحلیل می­گردد. نتایج مطالعه ارنست و پیترز اثر احتمالی ACFTA را در اندونزی مورد کنکاش قرار می­دهد.

در کوتاه­مدت اثر کل ارزیابی شده بر اشتغال در اندونزی نسبتا کوچک و منفی می باشد، اما اثرات بلندمدت می­تواند متفاوت از این باشد. هم­چنین نظاره می­گردد که کارگران زن و کارگران جوان ممکن می باشد که به وسیله گام­های نهایی FTA با چین، تحت تاثیر قرار بگیرند. خاطر نشان می گردد که انتظار می­رود اشتغال در بخش کشاورزی اندونزی افزایش یابد.

[1] Christoph Ernst

[2] Ralf Peters

[3] ACFTA

سوالات یا اهداف این پایان نامه : 

با در نظر داشتن حجم رو به­فزاینده مبادلات ایران و چین در سالیان اخیر، این پرسش اساسی مطرح می­گردد که: “به­دنبال سیاست برقراری ارتباط تجاری با کشور چین، آیا اشتغال صنعتی بهبود می­یابد یا برعکس، این ارتباط، جایگاه شغلی شاغلان در بخش صنعت را مورد تهدید قرار داده می باشد.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه


پاسخ دهید