عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه آثار تجارت با چین بر اشتغال بخش صنعت ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

) مفهوم و مبانی نظری آزادسازی تجاری

بی­تردید در دنیای کنونی که تقریباً اقتصاد همه کشورها درهم آمیخته شده­اند، هیچ کشوری نمی­تواند خود را در انزوای اقتصادی قرار دهد و درهای اقتصاد خود را بر اقتصاد بین­الملل بسته نگاه دارد. چنان­چه یک کشور به علت های مختلفی مانند ضعف رقابتی بنگاه­های داخلی، خود را دور از تحولات و جریانات بین­الملل قرار دهد، دچار عقب­ماندگی اقتصادی خواهد گردید و از طریقه رو به جلوی اقتصاد جهان عقب خواهد ماند. به تعبیری ایزوله نگه داشتن یک اقتصاد به صورت بلندمدت نه­تنها کمکی به تقویت آن نمی­کند، بلکه به آسیب­پذیری آن در برابر رقبای خارجی دامن می­زند. قرار گرفتن در فضای تحولات بین­الملل و ایجاد ارتباط با کشورهای دیگر، به فراهم شدن فضای رقابتی در داخل کشور کمک کرده و چنان­چه این ارتباط به درستی مدیریت گردد، می­تواند رشد اقتصاد را سرعت بخشد.

هر چقدر فضای رقابت پذیر کشوری در سطح جهان بالاتر باشد، آن کشور از ادغام در اقتصاد جهانی به واسطه دسترسی آسان­تر به بازارهای جهانی بیشتر منتفع خواهد گردید. (ابوالمعالی 1389 : 30) مؤید این سخن کوشش کشورها برای پیوستن  به اتحادیه­های اقتصادی از قبیل سازمان تجارت جهانی[1] و پذیرفتن الزامات آن­هاست.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

اصطلاح آزادسازی تجاری در مورد رژیم تجاری کشوری مورد بهره گیری قرار می­گیرد که حداقل محدودیت­های تعرفه­ای و غیر تعرفه­ای از قبیل سهمیه­بندی، نظارت­های فنی و قانونی و … را بر واردات کالاهای خارجی وضع نماید. هرچه اندازه تعرفه­ها و محدودیت­های تجاری کشور کمتر باشد، گفته می­گردد که رژیم تجاری آن کشور آزاد­تر می باشد و هرچه برنامه ریزی­های متمرکز و اندازه طرفداری دولت از صنایع داخلی پیش روی محصولات خارجی بیشتر باشد گفته می­گردد که تجارت، آزادی کمتری دارد و یا در حد افراطی آن اقتصاد کشور بسته می باشد.

[1] World Trade Organization (WTO)

سوالات یا اهداف این پایان نامه : 

با در نظر داشتن حجم رو به­فزاینده مبادلات ایران و چین در سالیان اخیر، این پرسش اساسی مطرح می­گردد که: “به­دنبال سیاست برقراری ارتباط تجاری با کشور چین، آیا اشتغال صنعتی بهبود می­یابد یا برعکس، این ارتباط، جایگاه شغلی شاغلان در بخش صنعت را مورد تهدید قرار داده می باشد.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد

پاسخ دهید