عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه آثار تجارت با چین بر اشتغال بخش صنعت ایران

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

اقتصاد چین از سال 1978

دگرگونی اقتصاد چین پس از معرفی سیاست درهای باز اقتصادی توسط دنگ ژیائوپینگ[1] در سال 1978 به عنوان تجربه­ای درخشان مطرح شده می باشد. تولید ناخالص داخلی (GDP) تقریباً ده برابر افزایش پیدا نمود و چین به عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ جهان بر مبنای نرخ­های مبادله مطرح گردید. به دنبال آن تعداد شهروندان چینی که در فقر مطلق زندگی می­کردند، به­شدت کاهش پیدا نمود. صادرات چین از مقدار ناچیز 10 بیلیون دلار امریکا در 1978 به اندازه قابل توجه 760 بیلیون دلار در سال 2005 افزایش پیدا نمود و چین به جایگاه بزرگترین صادرکننده جهان بعد از ایالات متحده و آلمان دست پیدا نمود. ترکیب ذخیره انبوه نیروی کار ارزان و پتانسیل تبدیل به بزرگترین بازار مصرف جهان در آینده نزدیک سبب گردید سرمایه­گذاری مستقیم خارجی قابل توجهی به سوی این کشور سرازیر گردد (شوکر و د گروت، 2006).

3-5-1) رشد اقتصاد چین از سال 1978

دگرگونی به سمت اقتصاد مبتنی بر بازار در اواخر دهه هفتاد با مقررات زدایی از بخش کشاورزی و باز کردن اقتصاد چین به سوی اقتصاد جهان آغاز گردید. نتیجه قانون زدایی از بخش کشاورزی، کاهش مداخله دولت در تثبیت قیمت­ها و تصمیمات تولید به وسیله خود کشاورزان بود. باز کردن درهای اقتصاد، سرمایه­گذاری و سیاست رشد مبنی بر صادرات را به دنبال داشت، سیاستی که در کشورهای همسایه، نظیر هنگ کنگ، تایوان، ژاپن و کره تجربه موفقی را به دنبال داشت. در نتیجه سطح و انتشار تعرفه­های تجاری به گونه اساسی کاهش پیدا نمود. سرمایه­گذاری خارجی از مجرای مشارکت تجربیات مدیریت غرب و تکنولوژی تأثیر مهمی را در دگرگونی اقتصاد چین بازی کرده می باشد. فرآیند اصلاحات در چین تدریجی و مداوم بوده می باشد. بسیاری از اصلاحات آغاز به گونه آزمایشی در تعدادی از نواحی – اغلب نواحی ویژه اقتصادی – به اجرا درمی­آمدند و در صورت موفقیت به دیگر نقاط کشور تعمیم داده می­شدند. سرعت اصلاحات اقتصادی در اواخر دهه 90 شتاب گرفت، به­گونه­ای که به عضویت چین در سازمان تجارت جهانی منتهی گردید.

در ادامه به تعدادی از اصلاحات تدریجی اقتصادی در چین تصریح می­کنیم:

  • 1978: اجرای سیاست اقتصاد باز و فراهم کردن زمینه تجارت خارجی و سرمایه­گذاری
  • 1979: تصمیم به واگذاری مزارع جمعی به خانوارها- طرفداری از تشکیلات اقتصادی شهری و روستایی
  • 1980: ایجاد نواحی ویژه اقتصادی
  • 1986: افزایش تحصیل اجباری از 5 سال به 9 سال
  • 1990: راه­اندازی بورس سهام در شنزن
  • 1994: معرفی قانون شرکت­ها – پایان نظام چند نرخ ارزی
  • 2001: الحاق چین به سازمان تجارت جهانی به دنبال درخواست این کشور در سال 1986(شوکر و د گروت، 2006)

[1] Deng Xiaoping

سوالات یا اهداف این پایان نامه : 

با در نظر داشتن حجم رو به­فزاینده مبادلات ایران و چین در سالیان اخیر، این پرسش اساسی مطرح می­گردد که: “به­دنبال سیاست برقراری ارتباط تجاری با کشور چین، آیا اشتغال صنعتی بهبود می­یابد یا برعکس، این ارتباط، جایگاه شغلی شاغلان در بخش صنعت را مورد تهدید قرار داده می باشد.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه